ŞUANDA TRT TÜRK İZLE ME SAYFASINDASINIZ!

 

SINIRLAR ARTIK YOK


Türk adını kimlik olarak benimsemiş olan ve tüm dünya ile aynı anda yayın yapan TRT Türk kanalı, haber ve kültür programları ağırlıklı bir kanal olma özelliği taşımaktadır. Saat başı Türkiye ve dünya gündemi üzerine haber bülteni sunumu mevcut olan kanalda çok çeşitli programların yer aldığı bir yayın akışı mevcuttur. Amerika, Avustralya, Asya ve Avrupa kıtalarında 70’den fazla ülkede yayını olan TRT Türk, kıtalararası saat farkı göz önünde bulundurularak yayın yapmaktadır. Bu şekilde, TV izlemek kaydıyla dünyanın dört bir yanında yaşamakta olan ve gurbette bulunan Türkler ile köprülerin sağlamlaştırılmasıyla beraber mesafelerin olumsuz etkileri yok edilmiş olmaktadır.  


TRT Türk, dünyanın çeşitli merkezlerinde ofisleri ve çalışanları olan bir kurumdur. Bu şekilde, en güncel gelişmeler, en yeni haberler hemen TV izleyicileri ile buluşturulmakta, kültürel, ekonomik ve siyasi gelişmeler an be an kaydedilmiş olmaktadır. Haber programlarının ağırlıklı olarak yayınlandığı bu kanalda, Türkiye ve dünya çapında yayınlar, çeşitli kültür sanat programları yer almaktadır. Türk kültürüne ait folklorik, sanatsal, edebi, müzikal değerlerin işlendiği yapımların yanı sıra, insana dair kentsel ve kırsal yaşam temalarının işlendiği belgeseller yine bu kanala özel yapımlar arasında beğenilerek seyredilenlerdir. Bu çeşitli yaşam tarzlarının işlendiği programlarla beraber değişik kültürler birbirlerini tanıma imkânı bulmaktadır. Bir gökdelende oturan kişi, yemyeşil bir yaylada çadırda yaşamakta olan bir kişinin yaşantısı hakkında bilgi edinebilmektedir. Spor programları ile de ses getiren TRT Türk kanalı, yurt dışında yaşamakta olan vatandaşlarımıza yönelik programlara imza atmaktadır. Çeşitli kıta ülkelerinde yaşayan Türklere yönelik kültür, sanat ve haber içerikli yayınlar ile mesafeler kısaltılmış olmaktadır. Çeşitli konulara üzerine tartışma programları yapılmakta, konusunda uzmanlaşmış otoriteler tarafından bilgi aktarımı yapılmaktadır. Aynı şekilde sağlık ve çevre konulu programlar ile TV izleyicilerine faydalı güncel bilgiler sunulmuş olmaktadır. Kültür ve haber amaçlı kurulmuş olan TRT Türk, haber programları ile hem Türkiye hem de dünyanın nabzını tutmaktadır. Dünyanın içinde bulunduğu tüm ekonomik, siyasi, askeri şartlar çeşitli yapımlar ile işlenmekte, ilgili konuların otoriteleri tarafından yorumlar yapılmakta, değerlendirmelerde bulunulmaktadır.

 

Mesafelerin artık kısaldığı hatta yok olduğu günümüzde, çok uzak coğrafyalarda yaşamakta olan Türklerin günlük yaşantıları, yaşamlarını etkileyen olaylar, bulundukları ülkelerin dinamikleri ve oradaki yaşama etkileri üzerine yayınlar TRT Türk kanalının vazgeçilmezlerinden olmaktadır. TV izleyicisinin ilgisini çekecek sanat, müzik, hobi içerikli yayınlar sunulmakta, Türk kültürünün temel taşlarından olan bazı değerlerinde unutulması engellenmeye çalışılmaktadır. Günümüzde artık unutulmaya yüz tutmuş olan el sanatları, işleme çeşitleri, düğün törenleri, ilginç gelenek ve görenekler, günümüz insanı ile buluşturulmaktadır. Bu şekilde hem gençler bu unutulmak üzere olan kültürel değerleri tanımakta, hem de bu değerlere ulaşamamaktan yakınanlar tanıdık bir şeyler görmenin mutluluğunu yaşamaktadırlar.